AUTOBIOGRAFIE

   Hudbě se věnuji od svých 6 let, kdy jsem začal navštěvovat blatenskou Lidovou školu umění a absolvoval jsem nejprve několik let výuku klavíru, později jsem se začal věnovat hře na akordeon, lesní roh a bicí nástroje. Při studiu plzeňské konzervatoře (obor akordeon a obligátní klavír) jsem našel oblibu v elektronických klávesových nástrojích, po absolutoriu studií jsem přibral ještě dudy, kostelní varhany, ale vyzkoušel jsem si třeba i kontrabas...

   Důležité je, všechny tyto nástroje mi něco muzikantsky daly, a to mi už nikdo nevezme ;-) Od cca 12 let jsem dovednosti na jednotlivé nástroje uplatňoval v souborech velmi rozličných žánrů: nejprve dechová hudba, pak taneční hudba, rock, pop, folkor, country, irská (keltská), ale i vážná hudba. Vystupoval jsem s nimi v 5 zemích Evropy a Japonsku. Později jsem začal pro soubory hudbu aranžovat a také (převážně pro žáky) i komponovat. Naposledy to byla latinsko-americká hudba pro dudy a drobné skladby pro akordeon.

  Zvláštní kapitolou v mém pedagogickém působení je přípava žáků na různé soutěže, kde se mohou prosadit, získat zkušenosti, sebedůvěru i úspěchy. V mnoha z těchto soutěží jsem byl pozván jakožto člen Krajské umělecké rady do poroty na krajské, ale i republikové úrovni. Se školními soubory, kterých jsem vedl průběžně na škole asi 7,  jsme zažili také dost zážitků. Výčet jejich výsledků je poměrně obsáhlý a zajímavý: 

   Keyboard (EKN): absolutní vítěz, 4 první místa a další umístění v celostátní soutěži Lhenické klávesy, absolutní vítěz a několik prvních míst při soutěži Bílá věž v Čes. Budějovicích, absolutní vítěz a pár prvních míst v KK, 2. a 3. místo v ÚK soutěže MŠMT v Brně (2013) a 3. místo z ÚK v Mariánských lázních (2016).
   Akordeon: 1. místo v Ústředním kole v Plzni Antonína Věchtíka, 2.místo Ondřeje Šimsy v Ústředním kole soutěže MŠMT v Havířově (2011), první místa a další umístění v krajských soutěžích ZUŠ.
   Dudy a lidové soubory: 10 prvních míst, mnoho druhých a třetích umístění v Ústředních kolech soutěží ZUŠ v sólové hře na dudy a komorní hře s dudami (Vysoké Míto, Břeclav, Kyjov, Mikulov).
   Se souborem Blatenští dudáci, který působí již více než 30 let, jsme získali ve své kategorii také řadu prvních míst v kajských kolech soutěží ZUŠ, v ÚK pak několik druhých a třetích míst. Vekým úspěchem mezinárodním pak bylo umístění ve zlatém pásmu na mezinárodním folklorním festivalu v rakouském Insbrucku. Vystoupili jsme i v české a rakouské televizi. Pravidelně se účastníme Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích.

   Keltská hudba: se souborem Samhain jsme natočili a vydali v roce 2006 CD v nahrávacím studium Multisonic K.Vágnera v Praze. Tři soubory tohoto žánru pod mým vedením několikrát vystoupily na mezinárodním festivalu Keltská noc v Plumlově u Prostějova. Pravidelně od r. 2008 organizuji vždy 31.10. na blatenském zámku koncerty u příležitosti oslav největšího keltského svátku Samhain. Stejnojmenný soubor vedu již od roku 2003 a vystupujeme příležitostě přirůzných kulturních akcích po celé republice. Později jsme založil také soubor Asonance revival, který se později sloučil se Samhainem a žákovský Alban Eiler, který hraje již více než 10 let a natočil také své vlastní CD

   Od svých 20 let se intenzivně věnuji také zpěvu, a i když si nevedu přesnou evidenci, mám dojem, že jsem musel za 30 let odzpívat více než 2000 hudebních akcí - zábav, plesů, oslav, svateb a večírků. V závěru minulého století si nás společně s mojí dlouholetou zpěvačkou Radkou Smíškovou všiml i Karel Vágner při produkci, kterou jsme odehráli pro pražskou Amforu a navázal s námi několikaletou spolupráci, v rámci které jsme pro jeho agenturu Multisonic odehráli desítky V.I.P. akcí po celé republice. Natočili jsme také v pražském vydavatelství Platón vlastní CD známých melodií s názvem Nechte zvony znít, pro které jsem připravil aranžmá a nahrál hudbu. V posledních letech jsem spolupracoval se zpěvačkou Michaelou Dlouhou, se kterou jsem mj. odehrál několik silvestrovských produkcí v plzeňském kongreshotelu Primavera pro zahraniční klientelu. Při nich mohu uplatit dlouholeté zkušenosti s hraním mezinárodního repertoáru v Německu a pro zahraniční hosty v šumavských hotelech, především pak na Churáňově a v Srní. 

   V roce 2008 jsem úspěšně absolvoval konkurs na místo ředitele Základní umělecké školy v Blatné, kde jsem v té době už dvacátým rokem vyučoval a vystřídal jsem na tomto postu mého otce, který tuto funkci vykonával 27 let. V této tříoborové škole (hudba, tanec výtvarný obor) studuje v současnosti na 400 žáků a hraje na 10 hudebních souborů. V roce 2015 jsem byl osloven prof. Eduardem Spáčilem, abych s ním vyučoval na plzeňské konzervatoři novému oboru - hře na elektronické klávesové nástroje a zde jsem působil několik let. Projekty, které jsme s žáky vytvářeli byly nesmírně zajímavé. Věnuji se též natáčení hudby ve studiu.

  Od roku 2015 jsem se vedle zmíněných aktivit začal věnovat ještě dalším tvůtčím aktivitám: restaurování starožitného nábytku a dřevořezbě, za což mohou dědičné dispozice a sklony.

   Vydavatelská činnost:
České dudy v moderních rytmech (2011) – noty s CD. 
Jsem spolutvůrcem Rámcového vzdělávacího programu pro ZUŠ. 
Příspívám články o dění na naší škole do regionálního tisku (Blatenské listy, SOBáček).